"Wspólnie z Pawłem Jabłońskim zawiadamiamy prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Szymona Hołownię, polegającego na bezprawnym stwierdzeniu wygaśnięcia mandatów poselskich posłów Pana Mariusza Kamińskiego i Pana Macieja Wąsika oraz publikację przez Donalda Tuska w Monitorze Polskim postanowienia Marszałka Sejmu w tej sprawie" - czytamy w poście na profilu Krzysztofa Szczuckiego.

Reklama

Z kolei Paweł Jabłoński odnosząc się do powyższego wpisu na swoim profilu zaznaczył, że "marszałek Sejmu ma obowiązek działać wyłącznie na podstawie i w granicach prawa. Działania Szymona Hołowni w ostatnich dniach budzą w tym zakresie poważne wątpliwości. Sprawa musi być wyjaśniona - a jeśli doszło do złamania prawa, powinny być konsekwencje - także karne" - stwierdził poseł PiS.

Andrzej Duda chce ułaskawić Wąsika i Kamińskiego. Szymon Hołownia: Mandaty stracili bezpowrotnie

Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek o wszczęciu postępowania ułaskawieniowego wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Zwrócił się też do Prokuratora Generalnego, aby zawiesił wykonywanie kary i zwolnił ich z aresztu na czas postępowania ułaskawieniowego.

Szymon Hołownia, nawiązując do deklaracji prezydenta o ułaskawieniu Kamińskiego i Wąsika stwierdził, że politycy PiS swoje mandaty utracili bezpowrotnie. - Decyzja prezydenta o ponownym zastosowaniu prawa łaski porządkuje sytuację, ale w kwestii mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika niczego nie zmienia, oni utracili mandaty w sposób bezpowrotny - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Ta inicjatywa, ułaskawienie prezydenta, dotyczy kary pozbawienia wolności, którą wczoraj zaczęli odbywać - stwierdził marszałek Sejmu.

Reklama

Postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni w kwestii stwierdzenia wygaśnięcia mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego - skazanego prawomocnym wyrokiem sądu na karę więzienia i przebywającego w areszcie polityka PiS - zostało w środę opublikowane w Monitorze Polskim.