Sejm zajmie się środę m.in. wnioskiem Lewicy o odwołanie wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka z Konfederacji.

Stanowisko PSL ws. Bosaka

Kosiniak-Kamysz został zapytany przez dziennikarzy w Sejmie o stanowisko ludowców ws. Bosaka. Jesteśmy przeciw odwołaniu pana marszałka Bosaka - zapowiedział i podkreślił, że PSL potępia jednocześnie zachowania posła Konfederacji Grzegorza Brauna. Będziemy głosować za uchyleniem immunitetu pana Brauna - dodał. Uważamy, że nie ma pojęcia odpowiedzialności zbiorowej w tym wypadku - zaznaczył.

Reklama

Oczywiście środowisko polityczne ponosi odpowiedzialność za pana Brauna. Wywodzi się on z Konfederacji, jest z jednym z liderów z Konfederacji. Konfederacja ponosi pełną odpowiedzialność za działania pana Brauna, ale nie możemy obwiniać jednego przedstawiciela tej formacji, tylko całą formację - powiedział.

Reklama

Kosiniak-Kamysz przyznał, że dobrze się stało, że przedstawiciel Konfederacji jest w Prezydium Sejmu i jego formacja zabiegała o to. Uważam, że PiS też powinien zgłosić kandydata na wicemarszałka. Szkoda, że do tej pory tego nie zrobił - dodał.

Incydent w Sejmie z Braunem

Reklama

W grudniu poseł Konfederacji Grzegorz Braun, używając gaśnicy proszkowej, zgasił zapalone w Sejmie świece chanukowe. Następnie pojawił się na mównicy sejmowej w czasie, gdy obradom przewodniczył wicemarszałek Bosak. Obrady przejął marszałek Szymon Hołownia. Lewica złożyła wniosek o odwołanie Bosaka z funkcji wicemarszałka Sejmu argumentując, że umożliwił Braunowi wygłoszenie antysemickiego wystąpienia, w którym m.in. nazwał uroczystość zapalenia świec chanukowych "rasistowskim".

W środę Sejm ma głosować nad uchyleniem immunitetu Braunowi; we wtorek wniosek prokuratury w tej sprawie poparła komisja regulaminowa. Prokuratura zamierza postawić posłowie Konfederacji siedem zarzutów.