Zgodnie z harmonogramem, drugi dzień obrad rozpoczął się od głosownia nad powołaniem komisji śledczej ds. Pegasusa. Posłowie jednogłośnie powołali tę komisję.

Reklama

Komisja śledcza ds. Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję w okresie od 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Sejm wysłucha informacji bieżącej, o którą wnosił klub PiS, "w sprawie systemowego naruszania Konstytucji RP i podstawowych zasad ustrojowych przez rząd Donalda Tuska oraz popierającą go większość parlamentarną, zwłaszcza poprzez bezprawne przejęcie mediów publicznych, bezprawne zatrzymanie i pozbawienie wolności Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz próbę nielegalnego odwołania prokuratora krajowego".

Sejm wznowił obrady. Zajmie się wnioskami o odwołanie ministra kultury oraz wicemarszałka Bosaka

Reklama

Sejm zajmie się ponadto wnioskiem PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza. Według PiS, szef MKiDN siłowo i bez podstawy prawnej przejął państwowe spółki medialne.

Izba zajmie się też wnioskiem Lewicy o odwołanie Krzysztofa Bosaka (Konfederacja) z funkcji wicemarszałka Izby. Jest to pokłosie wydarzeń z grudnia, kiedy poseł Konfederacji Grzegorz Braun używając gaśnicy proszkowej zgasił zapalone w Sejmie świece chanukowe, a potem wygłosił na sejmowej mównicy antysemickie wystąpienie. Bosak przewodniczył wówczas obradom.

Posłowie rozpatrzą też wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu Grzegorzowi Braunowi. Wobec polityka sformułowano siedem zarzutów związanych z czynami popełnionymi w latach 2022-2023, m.in. zgaszeniem świec chanukowych.