"Maciej Świrski, jako Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, podjął w dniu 19 stycznia 2024 roku decyzję o nienakładaniu kary na Radio Szczecin, w związku z ujawnieniem danych ofiary pedofila. Niezależnie od tej decyzji Radio Szczecin mówi 'przepraszamy', zaś znalezienie oraz ukaranie ewentualnych sprawców należy pozostawić wyspecjalizowanym do tego organom" - napisano w informacji zamieszczonej w poniedziałek na stronie internetowej Radia Szczecin.

Reklama

Poniżej zamieszczono treść oświadczenia, pod którym podpisany został likwidator rozgłośni Robert Murawski. Zaznaczono w nim, że "w świetle ostatnich doniesień medialnych dotyczących potencjalnego wpływu Radia Szczecin na tragedię, która dotknęła Panią Posłankę Magdalenę Filiks i jej rodzinę" oraz - jak dodano - pomimo informacji przekazanej przez rzeczniczkę KRRiT odnośnie do decyzji o nieukaraniu rozgłośni za "audycje i publikacje z grudnia 2022 roku" Radio Szczecin przeprasza posłankę i jej rodzinę "wyrażając jednocześnie głębokie ubolewanie nad nieszczęściem, jakie ich spotkało".

Jak zaznaczono, rozgłośnia składa przeprosiny "niezależnie od dalszych ustaleń dotyczących tego, czy i ewentualnie w jakim zakresie osoby pracujące w Radiu Szczecin w jakikolwiek sposób mogły przyczynić się do tego dramatycznego w skutkach zdarzenia". Chodzi o śmierć syna posłanki, o której parlamentarzystka poinformowała na początku marca.

Dodano, że ustalenia te należy pozostawić "wyspecjalizowanym i powołanym do tego organom". "Mamy jednak świadomość, że żadne działania podejmowane w chwili obecnej nie umniejszą tragizmu tej historii, ani też nie przywrócą życia tak młodemu i niewinnemu człowiekowi" - podkreślono.

Zapewniono również, że Radio Szczecin "w obecnym kształcie kończy przy tym z dostrzeganą przez słuchaczy w ostatnich latach jednostronną narracją, stojącą w jaskrawej opozycji do zasad obiektywizmu dziennikarskiego i zachowania pluralizmu politycznego na antenie".

Jak dodano, "odbudowanie dobrego wizerunku nie będzie proste, lecz dołożymy wszelkich starań, aby publikowane przez Radio Szczecin treści w sposób możliwie najlepszy realizowały misję publiczną powierzoną radiofonii, stosując przy tym najwyższe standardy dziennikarskie, etyczne i moralne".

Reklama

Publikacja ujawniała dane ofiary

W końcu grudnia 2022 r. Radio Szczecin opublikowało na swojej stronie internetowej informację, której autorem był ówczesny redaktor naczelny rozgłośni Tomasz Duklanowski. Dotyczyła byłego pracownika zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego, który został skazany za pedofilię. Publikacja ujawniała dane ofiary.

Przestępstwo miało miejsce w 2020 r. W chwili ukazania się informacji na stronie radia skazany odbywał karę więzienia.

Śledztwo związane ze śmiercią syna posłanki prowadzi Prokuratura Okręgowa w Szczecinie.