Powinien zostać i zostanie powołany zespół prokuratorów, którzy mają doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju spraw, gdzie wykorzystywane są różne techniki operacyjne - w tym kontrola operacyjna - podkreślił w piątek Korneluk.

Reklama

Tym bardziej, że - jak słyszymy w przestrzeni publicznej - w tej chwili w Polsce w kilku prokuraturach prowadzone są postępowania odnośnie Pegasusa - dodał. Jak podkreślił, powinny być one prowadzone w jednym miejscu, najlepiej na szczeblu Prokuratury Krajowej.

Pegasus został wykorzystany do walki politycznej

Według zastępcy Prokuratora Krajowego "tego rodzaju zestawy powinny być stosowane do przestępstw o najpoważniejszym charakterze - przestępstw terrorystycznych, a nie żeby tak mocno ingerowały w życie prywatne osób, których dotyczą". - Tym bardziej, że jak słyszymy, Pegasus został wykorzystany do walki politycznej - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że nie pojawiają się żadne informacje sugerujące, aby dzięki Pegasusowi zostało wykryte jakiekolwiek przestępstwo kryminalne. - Kierując taki wniosek o kontrolę operacyjną, służba powinna wykazać jakiego przestępstwa ta kontrola dotyczy, jakich osób, a przede wszystkim, że inne środki, dotychczas okazały się nieskuteczne. To podlega ocenie najpierw przez prokuratora, a później przez sąd - wyjaśnił Korneluk.

Podczas wtorkowej Rady Gabinetowej premier Donald Tusk przekazał prezydentowi, że posiada dokumenty, które "potwierdzają w stu procentach zakup i korzystanie w sposób legalny i nielegalny z Pegasusa". Zapowiedział, że zobowiązał ministra sprawiedliwości Adama Bodnara do ich przekazania.