Druga kadencja prezydenta Andrzeja Dudy dobiega końca w 2025 r., co zmusza Prawo i Sprawiedliwość do poszukiwania nowego kandydata. Wśród polityków PiS, którzy mogą ubiegać się o najwyższe stanowisko w kraju, najczęściej wymieniani są Mateusz Morawiecki i Beata Szydło, a także Tobiasz Bocheński, który w tym roku wiosną będzie kandydował na prezydenta Warszawy.

Reklama

PiS bez kandydata w drugiej turze

Nowy sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" wskazuję, że gdyby wybory prezydenckie odbyłyby się najbliższą niedzielę, największe poparcie zdobyłby prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska) - 32,53 proc. poparcia.

Morawiecki ze słabym wynikiem

Z wyników badania wynika, że drugie miejsce w wyborach prezydenckich zająłby marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050 – Trzecia Droga) z wynikiem 25,21 proc. Na trzecim miejscu w sondażu znalazł się były premier Mateusz Morawiecki (Prawo i Sprawiedliwość) – 20,92 proc. Pozostałe miejsca zajęli: wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) – 7,66 proc., wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL – Trzecia Droga) – 5,45 proc., Adrian Zandberg (partia Razem) – 2,65 proc., dziennikarka Polsatu Dorota Gawryluk – 1,89 proc. oraz właściciel Kanału Zero Krzysztof Stanowski – 1,11 proc.

Sondaż przeprowadzono 11 lutego 2024 r. metodą CAWI (ankieta w formie elektronicznej) na próbie 1060 osób.

Prof. Rafał Chwedoruk jest zdania, że wyniki sondażu powinny wywołać niepokój w Prawie i Sprawiedliwości. Im słabsza jest pozycja PiS, tym mniejsza szansa na wystawienie wspólnego kandydata przez koalicję rządzącą - powiedział politolog w rozmowie z "Super Expressem".