"Według NIK premierzy Morawiecki i Sasin kręcili się przy interesach na wadliwych respiratorach i maseczkach. W czasie pandemii, która pochłonęła tysiące istnień. Brakuje słów. Teraz czas na prokuraturę. Panie Prezydencie, proszę dać jej pracować" - napisał szef rządu na platformie X.

Reklama

W czwartek Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że skieruje do prokuratury wniosek wobec osób, które brały bezpośredni udział w procesie zakupu środków ochrony indywidualnej w związku z przeciwdziałaniem pandemii Covid-19. Chodzi m.in. o byłego premiera Mateusza Morawieckiego i Jacka Sasina, byłego wicepremiera i szefa MAP.

Morawiecki: To już nie działa…

"Panie Donaldzie, znamy tę pozę 'groźnego szeryfa' wtedy, gdy po raz kolejny robi pan Polaków w balona - jak z obietnicą kwoty wolnej od podatku, czy dobrowolnym ZUS-em. To już nie działa" - podkreślił b. premier Mateusz Morawiecki w odpowiedzi na wpis Tuska.

"Mój rząd pracował na pełnych obrotach, by ratować życie i zdrowie ludzi w warunkach ekstremalnie trudnych" - podkreślił b. premier na X. "Zapewniliśmy opiekę tysiącom obywateli - postawiliśmy szpitale tymczasowe, ściągaliśmy naszych rodaków do kraju specjalnymi transportami, brakujący sprzęt z całego świata, zorganizowaliśmy sprawny program szczepień. Państwo zdało egzamin odpowiedzialności w sytuacji kryzysowej" - dodał.

Były premier zwracając się do Tuska pytał, "co pan zrobił dla Polaków w tamtej sytuacji?" "Mam wrażenie, że to samo co robi pan teraz - w skrócie 'null'" - ocenił. Według Morawieckiego, premier zapowiadane 100 konkretów zamienił błyskawicznie w 100 kłamstw. "Pana zasługi to wyprowadzenie rolników na ulice, to paliwo po 7 zł, to atak na niezależność prokuratury" - zaznaczył.

Morawiecki zwrócił się też do Tuska, by ten spojrzał na własne podwórko. "Materiały dowodowe dot. nagminnego łamania przez Was prawa tworzą się same" - dodał.

Reklama

List prezydenta

Także w czwartek Kancelaria Prezydenta poinformowała o liście, który Andrzej Duda skierował do premiera Tuska w związku ze zmianami w Prokuraturze Krajowej.

Prezydent napisał w nim, że Dariusz Korneluknie został skutecznie powołany na Prokuratora Krajowego, którym jest Dariusz Barski. Sformułował też "jednoznaczne żądanie" odstąpienia przez premiera i szefa MS "od prób nielegalnych zmian w prokuraturze, w szczególności na stanowisku Prokuratora Krajowego".