O raporcie, przygotowanym dla Orlenu w połowie 2023 roku, Radiu ZET informowało w środę. Dokument dotyczył obecnego ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza. Według raportu Sienkiewicz miał być w latach 2003-2013 "szarą eminencją" koncernu i zarobić na tym miliony złotych.

Reklama

Autorzy dokumentu formułują zarzuty pod adresem Sienkiewicza, ale piszą w nim także o jego "wystawnym" stylu życia, mieszkaniu i samochodach, a nawet o pradziadku i rodzinnym herbie. Raport ten trafił do Prokuratury Krajowej. Rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak potwierdził Radiu ZET, że te materiały trafiły z Ministerstwa Aktywów Państwowych.

W dniu 8 kwietnia 2024 r. do Prokuratury Krajowej wpłynęło pismo Ministerstwa Aktywów Państwowych Borysa Budki, przesyłające "raport" dotyczący osoby Bartłomieja Sienkiewicza, celem "stosownego rozpoznania". Do "raportu" dołączone są dwie faktury - łącznie na kwotę 111 tys. dolarów.

Reklama

Materiały te zostaną przekazane, zgodnie z właściwością miejscową, do Prokuratury Regionalnej w Łodzi, celem procesowego rozpoznania. Jest to decyzja prokuratora czy i w jakim kierunku rozpocznie postępowanie - napisał prokurator Przemysław Nowak.

Według informacji nieoficjalnych wystawcą dwóch faktur na kwotę 111 tys. dolarów nie jest firma krajowa.