W piątek, 10 maja premier przyjął rezygnację czterech ministrów. Tusk ogłosił także nazwiska nowych ministrów. Do rządu wejdą: Tomasz Siemoniak (MSWiA), Hanna Wróblewska (MKiDN), Jakub Jaworowski (MAP) oraz Krzysztof Paszyk (MRiT).

Reklama

Kim jest Hanna Wróblewska

Hanna Wróblewska, urodzona w 1968 r., w latach 2010-2021 była dyrektorką Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki. Jest historyczką oraz kuratorką. Od 12.2023 pełni funkcję dyrektorki Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ponadto pełniła funkcję komisarza Pawilonu Polskiego na Biennale w Wenecji. Była kuratorką wystawy w Pawilonie Polskim 'Katarzyna Kozyra, Łaźnia męska", która otrzymała wyróżnienie specjalne na 48. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji. Ponadto jest laureatką Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy. Jest także członkinią Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik oraz Muzeum Sztuki w Łodzi.

W mediach społecznościowych resort podkreślił, że Hanna Wróblewska jest historyczką sztuki, która od zawsze związana ze światem kultury.

Kiedy zaprzysiężenie

Premier Donald Tusk poinformował, że zaprzysiężenie nowych ministrów przez prezydenta Andrzeja Dudę planowane jest na poniedziałek, 13 maja.