Prezydencki minister Paweł Wypych powiedział, że do Kancelarii Prezydenta wpłynęło wprawdzie pismo o wycofanie czterech wniosków o odznaczenia, ale bez podania konkretnych nazwisk.

Reklama

>>> Pierwsze areszty dla aferzystów z ZUS

"Faktycznie do Kancelarii Prezydenta wpłynęło w czwartek rano pismo o wycofanie czterech z pięciu tych wniosków, ale niestety Kancelaria Premiera nie sprecyzowała, które ma na myśli. I jest problem, bo my nie możemy zadecydować za pana premiera, które wnioski mają zostać wycofane" - powiedział Wypych.

Jak dodał, w związku z zaistniałą sytuacją biuro kadr prezydenckiej kancelarii zwróciło się do Kancelarii Premiera z prośbą o podanie, które dokładnie wnioski ma wycofać. Wypych zaznaczył, że pismo Kancelarii Premiera nie zostało dopracowane, ale - jak zastrzegł - jeśli zostanie uzupełnione, to sprawa może zostać jeszcze w czwartek załatwiona.

>>> Były prezes ZUS usłyszał sześć zarzutów

Graś wyjaśnił, że do Kancelarii Prezydenta wpłynęły wcześniej dwa wnioski o odznaczenia: na jednym dokumencie były cztery nazwiska, a na drugim jedno. Następnie Kancelaria Premiera poprosiła, aby wycofać wniosek o odznaczenia, na którym znajdują się cztery nazwiska i nie nadawać sprawie dalszego biegu.

"Robienie wokół tego zamieszania i udawanie, że nie wiadomo o co chodzi, jest niepotrzebną złośliwością ze strony Kancelarii Prezydenta. Dziwię się, że tak doświadczony urzędnik jak minister Wypych daje się wpuszczać w takiego typu gierki medialne. To niepotrzebne robienie zamieszania wokół tej przykrej sprawy" - ocenił rzecznik rządu.

>>> Order dla aferzysty z ZUS? Rząd się wycofuje

We wtorek ABW zatrzymała pod zarzutem korupcji prezesa ZUS Sylwestra R. Razem z nim zatrzymano cztery inne osoby: dyrektora szczecińskiego oddziału ZUS Tadeusza D., jego zastępcę Jana A., kierownika referatu remontów, inwestycji i zamówień publicznych szczecińskiego Oddziału ZUS Leszka Sz. oraz biznesmena Henryka M.

Dyrektorowi szczecińskiego oddziału ZUS przedstawiono zarzuty za uzależnienie od łapówki wykonania czynności służbowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej. D. postawiono także zarzut udzielenia albo obietnicy udzielenia korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji (do ośmiu lat).

>>> Blacha jako łapówka dla prezesa ZUS?

We wtorek Wypych powiedział, że do Kancelarii Prezydenta wpłynął z poniedziałkową datą, podpisany przez wicepremiera Grzegorza Schetynę, wniosek o odznaczenie Orderem Odrodzenia Polski czterech dyrektorów regionalnych oddziałów ZUS, w tym szczecińskiego. Według Wypycha uzasadnienie do wniosku napisał prezes ZUS Sylwester R.