Czekaliśmy na ten moment wiele lat. Ciężką pracą, konsekwencją, determinacją wygraliśmy z Kaczyńskim, tak jak w hokeju trzecią najważniejszą tercję. Były wybory parlamentarne, samorządowe, a to jest trzecia tercja i trzecią tercją wygrywamy ten mecz. Jestem bardzo szczęśliwy i chcę podziękować wszystkim, którzy oddali głos na KO. To dla nas ogromne zobowiązanie, ale też wdzięczność. I czekamy teraz już za szczątkowe wyniki – powiedział w rozmowie z Dziennik.pl poseł KO Dariusz Joński.

Reklama

Eurowybry 2024. Znamy wyniki exit poll

W niedzielę 9 czerwca odbyły się wybory do PE. Znane są wyniki exit poll IPSOS dla Polsatu, TVN i TVP. Wynika z nich, że w wyborach w skali kraju zwyciężyła Koalicja Obywatelska 38,2.

Na drugim miejscu PiS z wynikiem 33,9proc. Podium zamyka z kolei Konfederacjaz wynikiem 11,9 proc. TD zdobyła 8,2 proc. poparcia, a Lewica 6,6 proc.

Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których w Polsce wybieranych jest 53 europosłów spośród 1019 kandydatów, rozpoczęło się w niedzielę o godz. 7, a zakończyło o godz. 21.

Eurowybory 2024 w Polsce

Wybory w Polsce odbyły się w 31 830 obwodach głosowania, z czego 29 735 to obwody stałe, a 1 789 - odrębne. Za granicą utworzono 299 obwodów głosowania, na statkach - 7.

Listy wyborcze wystawiło 11 komitetów, z czego siedem zarejestrowało kandydatów we wszystkich 13 okręgach. Z listą nr 1 w wyborach do PE startuje Trzecia Droga, z nr 2 Konfederacja, z nr 3 Bezpartyjni Samorządowcy, z nr 4 Polexit, z nr 5 Koalicja Obywatelska, z nr 6 Lewica, z nr 7 Prawo i Sprawiedliwość.

Obywatele 27 państw członkowskich wybieralją 720 deputowanych Parlamentu Europejskiego. Czwartego i ostatniego dnia wyborów do Parlamentu Europejskiego głosowanie odbywało się w 21 państwach europejskich.

Rozmawiała Aneta Malinowska