"Rząd podjął uchwałę w sprawie sytuacji na wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej, której konsekwencją ma być wydanie przez ministra spraw wewnętrznych i administracji rozporządzenia ws. utworzenia kilkudziesięciokilometrowej strefy przygranicznej o szerokości 200 metrów" - poinformował premier Donald Tusk.

Przyjęliśmy uchwałę, której konsekwencją jest rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji o utworzeniu strefy, […] aby utrudni przemyt imigrantów przez granicę i aby zbudować lepsze warunki zarówno dla straży granicznej jak i wojska - powiedział Tusk podczas konferencji prasowej.

Reklama

Tworzenie strefy przygranicznej

Zapowiedział, że chodzi o szukanie sposobu pomocy w związku z negatywnymi konsekwencjami wojny na Ukrainie, także - jeżeli się takie pojawią - w związku z negatywnymi konsekwencjami utworzenia tej strefy przygranicznej.

Cele uchwały

Mówimy o kilkudziesięciu kilometrach, o 200 metrach głębokości. Są miejsca w rezerwatach, gdzie ta strefa będzie szła w głąb około 2 km, ale to są niedługie odcinki i one są związane z obecnością ż przemytników - doprecyzował.

Ochrona granicy

Poinformował, że w maju służby broniące granicy użyły broni ponad 770 razy w celach ostrzegawczych.