Zarzuty przeciwko Błaszczakowi. Generał Piotrowski oskarżył Błaszczaka o pomówienia, które miały podważyć jego zaufanie jako Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz poniżyć go w oczach opinii publicznej. Błaszczak obwinił Piotrowskiego za brak informacji o wlocie rakiety do polskiej przestrzeni powietrznej w grudniu 2022 roku.

Reklama

Reakcja gen. Piotrowskiego i dalsze kroki

Generał Piotrowski twierdzi, że Błaszczak naraził go na utratę zaufania i poniżył publicznie. Wniosek o uchylenie immunitetu trafił do sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych 18 czerwca. Przewodniczący komisji, Jarosław Urbaniak, poinformował, że procedura wymaga opinii komisji i głosowania w Sejmie.

Mariusz Błaszczak bronił się, powołując na raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK), który według niego potwierdza, że nie został poinformowany o rakiecie w grudniu. Generałowie natomiast utrzymują, że informacja dotarła do wyższych szczebli ministerstwa, ale nie została odpowiednio przekazana.

Zarzuty przeciwko Błaszczakowi. Konsekwencje

Spór między Błaszczakiem a Piotrowskim doprowadził do dymisji dwóch najważniejszych dowódców wojskowych: generała Rajmunda Andrzejczaka i generała Tomasza Piotrowskiego, co miało wpływ na wizerunek PiS tuż przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku.