Najbliższe posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa odbędzie się w środę, 10 lipca. Podczas posiedzenia miało odbyć się przesłuchanie Zbigniewa Ziobry, lidera Suwerennej Polski.

Reklama

Ziobro z usprawiedliwioną nieobecnością

Przewodnicząca komisji śledczej ds. Pegasusa Magdalena Sroka poinformowała na platformie X, że Zbigniew Ziobro nie pojawi się na środowym posiedzeniu. Wskazała, że usprawiedliwił swoją nieobecność. Dodała także, że w związku z tym, posiedzenie odbędzie się w formule zamkniętej. "Z. Ziobro usprawiedliwił nieobecność na jutrzejszym posiedzeniu. W związku z powyższym posiedzenie odbędzie się w formule zamkniętej" - napisała Magdalena Sroka na platformie X.

Reklama

Poprzedni termin przesłuchania b. szefa MS wyznaczony był na 1 lipca. Zbigniew Ziobro zmaga się z chorobą nowotworową i skutecznie usprawiedliwił swą nieobecność, przekazując zaświadczenie wystawione przez lekarza sądowego.

Ważny wniosek ws. Ziobry

O przesłaniu zaświadczenia lekarskiego informował także poseł Tomasz Trela, który zapowiedział także, że w środę, tuż po posiedzeniu komisji śledczej zostanie przedstawiony ważny wniosek dotyczący Zbigniewa Ziobry. "Zbigniew Ziobro przesłał zaświadczenie lekarskie. Jutro posiedzenie Komisji Śledczej będzie zamknięte. Ważny wniosek ws. pana Ziobry przedstawimy tuż po Komisji. Do zobaczenia jutro!" - napisał Trela na platformie X.

Komisja śledcza ds. Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Ma także ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz. Dotychczas komisja przesłuchała m.in.: b. wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, b. wiceszefa MS Michała Wosia, byłego dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości Mikołaja Pawlaka oraz innych pracowników resortu sprawiedliwości.