Dziennik Gazeta Prawana logo

Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. "Niezdolność do pełnienia obowiązków"

2 lipca 2025, 11:39
[aktualizacja 2 lipca 2025, 12:36]
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Krystyna Pawłowicz
Krystyna Pawłowicz/Agencja Gazeta
Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego podjęło uchwałę o przeniesieniu w stan spoczynku sędzi TK Krystyny Pawłowicz z dniem 5 grudnia tego roku - wynika z pisma, do którego w środę dotarła Polska Agencja Prasowa. Sama zainteresowana nie potwierdza oficjalnie tych informacji.

W rozmowie z PAP sędzia Pawłowicz nie potwierdziła tej informacji, tłumacząc, że chce poznać jej źródło. O plotkach nie będziemy rozmawiać - dodała.

Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Powód?

Z dokumentu, który wpłynął do sekretariatu prezesa TK Bogdana Święczkowskiego wynika, że uchwała w sprawie przeniesienia Pawłowicz zapadła na początku czerwca br. Powodem tej decyzji jest stwierdzenie przez lekarza orzecznika ZUS niezdolności do pełnienia obowiązków przez Pawłowicz.

Zgromadzenie Ogólne tworzą urzędujący sędziowie Trybunału, którzy złożyli ślubowanie wobec prezydenta. Zgodnie z ustawą do kompetencji Zgromadzenia należy m.in. przenoszenie w stan spoczynku sędziego TK trwale niezdolnego do pełnienia obowiązków sędziego Trybunału.

Oświadczenie TK ws. Pawłowicz

"Z wielkim żalem przyjęliśmy wniosek Pani Profesor Krystyny Pawłowicz z prośbą o przeniesienie w stan spoczynku po 6 latach kadencji i zakończenie pełnienia urzędu Sędziego Trybunału Konstytucyjnego z dniem 5 grudnia 2025 r. Pani Profesor Krystyna Pawłowicz jest sędzią wyjątkowo aktywnym, a jej odejście będzie wielką stratą dla Trybunału Konstytucyjnego" - czytamy w oświadczeniu TK zamieszczonym w mediach społecznościowy.

Pawłowicz wyjaśnia powody

Trybunał publikuje także oświadczenie Krystyny Pawłowicz. Napisała w nim, że złożyła taki wniosek z powodu "agresji wobec konstytucyjnych instytucji ustrojowych". Dodała, że ta agresja utrudnia jej także funkcjonowanie w życiu prywatnym.

"Te akty nienawiści niestety negatywnie wpłynęły na moje zdrowie, nieodwracalnie je pogarszając. Zmusiły mnie po 6 latach do wcześniejszego odejścia z urzędu sędziego Trybunału Konstytucyjnego" - napisała Krystyna Pawłowicz.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj