W 48. minucie bramkę dla USA zdobył Landon Donovan. W 13. minucie gola dla Słowenii strzelił Valter Birsa, drugą - w 42. minucie - Zlatan Ljubijankić. Amerykanie zobaczyli jedną żółtą kartkę (40. minuta - Robbie Findley), Słoweńcy cztery (Bostjan Cesar -35., Marko Suler - 69., Andraż Kirm -72., Bojan Jokić - 75.).

Zespół USA w pierwszym spotkaniu na mundialu szczęśliwie zremisował z Anglią 1:1, po błędzie bramkarza Roberta Greena. O szczęściu w swoim inauguracyjnym meczu mogą mówić także Słoweńcy. Jedyną bramkę zdobyli po ewidentnym błędzie algierskiego bramkarza.

W zespole Słowenii, który pokonał Polskę w eliminacjach MŚ, ponownie był pomocnik Wisły Kraków Andraz Kirm. Obie drużyny nigdy wcześniej ze sobą nie grały.

Grupa C: Słowenia - USA (godz. 16.00)

Słowenia: 1-Samir Handanovic - 2-Miso Brecko, 4-Marko Suler, 5-Bostjan Cesar, 13-Bojan Jokic - 10-Valter Birsa, 8-Robert Koren, 18-Aleksandar Radosavljevic, 17-Andraz Kirm - 9-Zlatan Ljubijankic, 11-Milivoje Novakovic

USA: 1-Tim Howard - 6-Steve Cherundolo, 15-Jay DeMerit, 5-Oguchi Onyewu, 3-Carlos Bocanegra - 10-Landon Donovan, 4-Michael Bradley, 16-Jose Torres, 8-Clint Dempsey - 17-Jozy Altidore, 20-Robbie Findley

Sędzia: Koman Coulibaly (Mali)