Cebula, czosnek i wywar z dzikiej róży - tym profilaktycznie karmią żołnierzy w syberyjskim okręgu wojskowym, dobre wyniki, jak utrzymuje prowadzący jeden z popularnych programów telewizyjnych i jego goście, dają nacierania spirytusem, herbata z cytryną i sokiem malinowym.

Reklama

Pomocny, według tego samego źródła, może okazać się też czosnek, którego plasterki należy włożyć między warstwy maseczki zrobionej własnoręcznie z gazy. Takie czosnkowe inhalacje, jak mówią autorzy pomysłu, uchronią przed każdą grypą.

Portal internetowy Newsland pisze powołując się na "lekarzy z szeregu państw europejskich", że sposobem na walkę ze schorzeniami grypowymi jest seks. Jest według tego źródła, doskonałą metodą profilaktyczną pod warunkiem przestrzegania dwóch zasad: należy ją stosować regularnie i bez fanatyzmu.

Ryzyko zachorowania na grypę obniżają też grzyby, gdyż są w stanie zaktywizować cytokiny (substancje białkowe regulujące aktywność krwinek i innych komórek podczas procesów zapalnych) - przypomniał portal Dni.ru. Zaznacza jednak, by dążąc do uchronienia się przed grypą, nie umrzeć z powodu zatrucia grzybami.

Tygodnik "Argumienty i fakty" przypomina, że są i prostsze sposoby na uchronienie się przed zarażeniem, a należą do nich mycie rąk, szczepienie, witaminy i - generalnie - zdrowy tryb życia.