Dziennik Gazeta Prawana logo

Ukraiński wywiad: Rosja przekazała Iranowi listę 55 celów w Izraelu

dzisiaj, 06:04
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Ukraiński wywiad: Rosja przekazała Iranowi listę 55 celów w Izraelu
Ukraiński wywiad: Rosja przekazała Iranowi listę 55 celów w Izraelu/Shutterstock
Rosyjski wywiad przekazał Iranowi szczegółową listę 55 krytycznych celów infrastrukturalnych w Izraelu – informuje dziennik "The Jerusalem Post", opierając się na źródłach z ukraińskiego wywiadu. Uzyskane informacje potwierdzają pogłębiającą się współpracę wojskową i wywiadowczą między Moskwą a Teheranem.

Udostępniona lista umożliwia Iranowi przeprowadzanie precyzyjnych ataków rakietowych na izraelską sieć energetyczną.

Trzy kategorie celów w Izraelu

Według ustaleń dziennikarzy, rosyjski wywiad podzielił obiekty infrastruktury energetycznej Izraela na trzy kategorie ze względu na ich strategiczne znaczenie:

  • Poziom 1: Krytyczne zakłady produkcyjne. Są to obiekty, których zniszczenie sparaliżowałoby krajowy system energetyczny. Raport wyraźnie wymienia elektrownię Orot Rabin jako główny cel.
  • Poziom 2: Główne miejskie i przemysłowe centra energetyczne. Obiekty te znajdują się głównie w centralnym Izraelu i obsługują duże skupiska ludności.
  • Poziom 3: Lokalna infrastruktura. Cele te obejmują regionalne podstacje obsługujące strefy przemysłowe i mniejsze elektrownie.

Izrael jako "wyspa energetyczna"

Rosyjska ocena podatności Izraela na zagrożenia wskazuje, że "w przeciwieństwie do wielu krajów europejskich, izraelska sieć energetyczna charakteryzuje się wysokim stopniem izolacji".

Ponieważ Izrael jest "wyspą energetyczną", która nie importuje energii elektrycznej z sąsiednich krajów, rosyjski wywiad podobno poinformował Iran, że uszkodzenie nawet kilku centralnych komponentów może spowodować całkowity i długotrwały kryzys energetyczny, prowadzący do masowych przerw w dostawach prądu i awarii technicznych, których nie da się łatwo złagodzić – napisał The Jerusalem Post.

Reakcja ambasadora Rosji

Ambasador Rosji w Izraelu Anatolij Wiktorow w odpowiedzi na doniesienia gazety stwierdził, że przedstawiciele rosyjskiego kierownictwa politycznego wielokrotnie sprzeciwiali się "oskarżeniom", jakoby nasz kraj rzekomo dostarczał Iranowi dane wywiadowcze.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj