Test potępiły Stany Zjednoczone, Kanada i Australia, dołączyć się miały Japonia, Korea Płd. i Wielka Brytania. "USA uważają że rozwój i testowanie podobnego rodzaju godzi w ducha współpracy nad pokojowym zastosowaniem technologii kosmicznej" - brzmi oświadczenie Narodowej Rady Bezpieczeństwa.
Chiny wystrzeliły w niebo rakietę średniego zasięgu a ta, własną masą, rozbiła satelitę. Do eksplozji nie doszło. Do uszkodzenia za jednym razem kilku satelitów, wystarczy wybuch nawet niewielkiego ładunku jądrowego.
W październiku 2006 Biały Dom wypuścił odświeżoną wersję Narodowego Programu Kosmicznego. Jego podstawą była ochrona, za wszelką cenę, satelitów zarówno wojskowych i cywilnych.
Do zestrzelenia siedmioletniego satelity meteorologicznego doszło prawdopodobnie 11 stycznia. Od tego dnia 860 km nad północnym biegunem Ziemi pojawiło się bardzo dużo kosmicznych śmieci. Prawdopodobnie to resztki Feng Yun 1C (Deszcz i Chmura), satelity zestrzelonego chińską rakietą.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama