MaxxPro Dash to samochód klasy MRAP (mine-resistant ambush-protected - z ang. - odpornych na miny-pułapki). Podobnie jak inny użyczony Polakom przez USA pojazd klasy MRAP - Cougar - MaxxPro zapewnia ochronę przed najczęściej stosowanymi w Afganistanie minami przeciwpancernymi, bronią strzelecką i minami-pułapkami.

Reklama

MaxxPro Dash jest mniejszy i lżejszy od innych pojazdów tej klasy. Przeznaczony do przewozu dwóch członków załogi i czterech żołnierzy desantu jest bardziej mobilny. Lepiej sprawdza się w terenie, na nieutwardzonych drogach i na terenach górskich. Mniejszy promień skręt ułatwia manewrowanie pojazdem w rejonach zurbanizowanych. Udostępnione Polakom przez Amerykanów pojazdy będą uzupełnieniem i wzmocnieniem dla dotychczas użytkowanych wozów Rosomak i Cougar.

MaxxPro Dash jest wyposażony m.in. w system przeciwpożarowy, wstrząsoodporne fotele, zmniejszające ryzyko obrażeń w razie wybuchu pod pojazdem, oraz urządzenia do zakłócania łączności przeciwnika, by utrudnić zdalne odpalanie min-pułapek.

W październiku ubiegłego roku pojazd MaxxPro Dash firmy Navistar z Chicago był prezentowany w Polsce. Podpisano wtedy umowę między producentem wozu a grupą Bumar. Przewiduje ona, że polskie zakłady mogłyby się stać ośrodkiem produkcyjno-serwisowym dla produktów Navistar w Europie.

Polski kontyngent w Afganistanie, wchodzący w skład sojuszniczych sił ISAF, liczy obecnie ok. 2,6 tys. żołnierzy; kolejnych 400 pozostaje w odwodzie strategicznym w kraju.