"Ahmed Zakajew to międzynarodowy przestępca i międzynarodowy terrorysta. Powinien być sądzony w Rosji" - powiedział Chłoponin. "Zakajew jest winny różnych aktów terrorystycznych i nie krył, że kieruje bandami rebeliantów na Północnym Kaukazie. Nie mam dla tego przestępcy ani cienia wyrozumiałości" - dodał.

Reklama

Do polskiej prokuratury wpłynął już wniosek Rosji o tymczasowe aresztowanie czeczeńskiego polityka. "Na razie nie zaczęło się przesłuchanie Zakajewa, bo prokuratorzy muszą się zapoznać z tymi dokumentami" - powiedziała dziennikarzom rzeczniczka prokuratury Monika Lewandowska.

Towarzyszący Zakajewowi w prokuraturze jego adwokat mec. Radosław Baszuk powiedział PAP, że do prokuratury dotarł tłumacz i przesłuchanie będzie się mogło wkrótce zacząć. Dodał, że spodziewa się wniosku polskiej prokuratury do Sądu Okręgowego w Warszawie o wydanie Zakajewa Rosji, ale zarazem nie sądzi, by ta prokuratura wystąpiła jednocześnie o areszt na czas tej procedury. "Areszt nie jest obligatoryjny w postępowaniu ekstradycyjnym" - podkreślił.

"W związku z zatrzymaniem Ahmeda Zakajewa na terytorium Polski, zgodnie z europejską konwencją o ekstradycji, w chwili obecnej szykowane są przez Prokuraturę Generalną Rosji materiały wraz z tłumaczeniem na język polski, które zostaną przekazane odpowiednim organom Polski w celu podjęcia decyzji w sprawie jego ekstradycji do Rosji" - oznajmiła rzeczniczka rosyjskiej prokuratury Marina Gridniewa.

W piątek rano Zakajew został zatrzymany w Warszawie, gdy miał jechać do polskiej prokuratury. W czwartek Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej potwierdziła, że jeśli faktycznie przybędzie on do Polski na Światowy Kongres Czeczeński, to strona rosyjska zażąda jego ekstradycji.

W piątek rano Zakajew, który jest premierem emigracyjnego rządu Czeczenii, został zatrzymany w Warszawie, gdy miał jechać do polskiej prokuratury. W czwartek Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej potwierdziła, że jeśli faktycznie Zakajew przybędzie do Polski na Światowy Kongres Czeczeński, to strona rosyjska zażąda jego ekstradycji.