Lista ofiar wypadku polskiego autokaru w Niemczech wymaga weryfikacji; w pierwszej kolejności o nazwiskach, jakie się na niej znalazły, zostaną poinformowane rodziny ofiar - powiedział w niedzielę po południu minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. 12 zabitych, 30 osób rannych - w tym 16 ciężko i 14 lekko - to bilans ofiar wypadku polskiego autokaru w Niemczech - poinformował w niedzielę rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

Reklama

Sikorski, pytany kiedy zostanie ustalona dokładna lista ofiar, odparł: "Jak państwo mogą sobie wyobrazić, ta lista wymaga weryfikacji i - zanim wypuścimy ją do mediów - w pierwszej kolejności poinformowane muszą być rodziny". Jak dodał, nie można wykluczyć, że część z ciężko rannych nie jest jeszcze w sytuacji, która może gwarantować ich los. "To są najświeższe informacje, jakie mamy" - podkreślił.

Szef MSZ zwrócił uwagę, że polska służba konsularna "praktycznie codziennie niesie pomoc naszym rodakom". "Mamy procedury polegające na uruchomieniu telefonów kontaktowych, to zostało zrobione zarówno tu w Warszawie, jak i w Berlinie. Nasi rodacy przekraczają granicę średnio 30 mln razy w roku. Niestety, mamy do czynienia z takimi wypadkami jak ten" - mówił Sikorski.