Wcześniejszą przerwę uchwalono w czwartek nad ranem (czasu lokalnego) z inicjatywy demokratycznej większości. Przywódcy Demokratów w obu izbach chcieli także odłożyć w ten sposób na później trudne decyzje w sprawie budżetu i wygaśnięcia cięć podatkowych.

Kongres uchwalił tylko prowizorium budżetowe, aby zapewnić normalne funkcjonowanie administracji rządowej do końca roku.

Republikanie i część konserwatywnych Demokratów domagają się, by niższe stawki podatkowe, uchwalone za prezydentury George'a W. Busha i obowiązujące do końca 2010 r., zostały przedłużone dla wszystkich Amerykanów, o czym musi postanowić Kongres.

Biały Dom i kierownictwo Partii Demokratycznej chcą jednak, by cięcia wygasły dla najzamożniejszych Amerykanów, o dochodach powyżej 200 000 dolarów rocznie. Argumentują, że przyniesie to budżetowi dodatkowe dochody, potrzebne w sytuacji znacznego deficytu.

Republikanie odpowiadają, że sprowadza się to do podwyżki podatków, która działałaby jako antybodziec do konsumpcji i inwestowania. Dodatkowo spowolniłoby to - podkreślają - wzrost ekonomiczny, już i tak anemiczny, co powoduje, że bezrobocie utrzymuje się na wysokim poziomie 9,6 proc.