Jako "wynurzenia w duchu zimnej wojny" określa w piątek dziennik "Izwiestija" artykuł Jarosława Kaczyńskiego, w którym prezes PiS ostrzega, że Rosja systematycznie odbudowuje swoją strefę wpływów, a także podkreśla, iż maleje zaangażowanie USA w Europie. "Ledwie opadły emocje po wyborach prezydenckich w Polsce, które Kaczyński przegrał, jak polityk ten zmienił płytę. A właściwie nie zmienił, lecz włączył starą - o zagrożeniu ze Wschodu" - piszą "Izwiestija".

Reklama

W ocenie moskiewskiej gazety, "lider polskich konserwatystów otwarcie ogłosił krucjatę przeciwko Rosji, wzywając USA i Unię Europejską, by przypomniały sobie o wartościach moralnych w polityce światowej".

"Zmarły prezydent Lech Kaczyński, a także mój rząd budowały sojusz dużych i mniejszych narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Zrobiliśmy wiele, aby do struktur europejskich i NATO przybliżyć Ukrainę i Gruzję, Azerbejdżan i Armenię, Mołdawię. Jednak realizując interesy narodowe i regionalne, zderzaliśmy się z polityką zagraniczną Rosji, która odbudowuje swoją strefę wpływów" - cytują "Izwiestija" przywódcę PiS.

Według dziennika, "wynika z tego, że chodzi o ambicje samej Warszawy na obszarze poradzieckim, który autor bez wahania zalicza do sfery polskich interesów".

"Izwiestija" przypominają również "słowa wdzięczności za współczucie, jakie wkrótce po tragedii smoleńskiej do Rosjan skierował Jarosław Kaczyński". "Jest to zaledwie polityczny krok - mówili wówczas obserwatorzy. I okazali się bliscy prawdy" - pisze gazeta w artykule zatytułowanym "Kaczyńskiemu znów przeszkadza Moskwa".Artykuł prezesa PiS odnotowuje też "Wriemia Nowostiej". Także ten dziennik przywołuje majową odezwę Kaczyńskiego do Rosjan. "O Rosji w artykule Jarosława Kaczyńskiego powiedziano wiele. I nie jest to bynajmniej kontynuacja odezwy , którą polityk ten odczytał w czasie kampanii prezydenckiej" - zaznacza dziennik.

Reklama

"Wtedy, na początku maja, brat tragicznie zmarłego Lecha Kaczyńskiego z przejęciem mówił o współczuciu i sympatii ze strony Rosjan po smoleńskiej katastrofie, przekonywał, że konieczne są zmiany na lepsze w relacjach dwóch słowiańskich państw" - dodaje "Wriemia Nowostiej".

Gazeta podkreśla, że "w obecnym artykule Jarosława Kaczyńskiego nie ma nawet cienia takiej sugestii, za to są apele do Zachodu o umacnianie sojuszu przeciwko Rosji, jakoby odbudowującej swoje wpływy". "Autor ubolewa, że USA zmniejszają obecność w Europie i zrezygnowały z planów budowy obiektów swojej tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach" - pisze "Wriemia Nowostiej".

Opublikowany w środę na stronie internetowej PiS artykuł Kaczyńskiego pod tytułem "Sojusznicy i wartości" został skierowany do polityków i środowisk opiniotwórczych na świecie oraz do eurodeputowanych i ambasadorów akredytowanych w Polsce.