Schwarzenegger, który przywiózł do Rosji grupę czołowych biznesmenów branży informatycznej z Doliny Krzemowej (m.in. Google, Intel, Microsoft), spotkał się z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

Reklama

Przyjmując gubernatora Kalifornii w podmoskiewskiej rezydencji w miejscowości Gorki, prezydent Miedwiediew wyraził nadzieję, że współpraca przyniesie owoce. Schwarzenegger nazwał Miedwiediewa "wielkim wizjonerem, "kimś, kto ma wielką wizję kierunku, który powinna obrać Rosja".

Gubernator Kalifornii, dawna gwiazda Hollywood, został zaproszony do Rosji przez prezydenta Miedwiediewa, który w czerwcu odwiedził Dolinę Krzemową. Miedwiediew zainicjował tworzenie na jej wzór rosyjskiego centrum - ośrodka innowacyjności w podmoskiewskiej miejscowości Skołkowo, dokąd amerykańska delegacja została zaproszona.

Schwarzenegger powiedział, że bardzo go ekscytuje ponowny przyjazd do Moskwy, którą odwiedził, gdy grał rolę radzieckiego milicjanta w filmie "Czerwona Gorączka" ("Red Heat") z 1988 roku.

"Nie sądziłem wówczas, że wrócę tu jako gubernator" - powiedział. "To prawdziwa przyjemność być tu znów i spotkać się z prezydentem" - zaznaczył Schwarzenegger.