Watykan poinformował w poniedziałek, że podczas trwającej od rana do wieczora narady Benedykta XVI z kardynałami prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał William Joseph Levada przedstawi informację na temat "odpowiedzi Kościoła na przypadki nadużyć seksualnych".

Reklama

Będzie to pierwsze od początku pontyfikatu Benedykta XVI spotkanie w tak szerokim gronie kardynałów na temat fali nadużyć, które wstrząsnęły Kościołem i zmusiły Watykan do przyjęcia linii zerowej tolerancji wobec sprawców.

Na spotkanie w przeddzień konsystorza zaproszeni zostali przez papieża wszyscy członkowie kolegium kardynalskiego z całego świata. Inne wymienione w watykańskim komunikacie tematy dyskusji to wolność religijna i nowe wyzwania stojące przed nią oraz sprawa przejścia grup wiernych i duchownych Wspólnoty Anglikańskiej do Kościoła katolickiego.

W sobotę 20 listopada podczas konsystorza w bazylice świętego Piotra Benedykt XVI wręczy birety 24 nowo mianowanym kardynałom. Jednym z nich będzie metropolita warszawski Kazimierz Nycz.