We wtorek nowy START ratyfikowała Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu. Porozumienie, które czeka teraz na podpis prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, wejdzie w życie za kilka tygodni, po wymianie między USA a Federacją Rosyjską dokumentów dotyczących ratyfikacji.

Reklama

Nowy START zakłada, że każda ze stron będzie mogła mieć najwyżej 1550 głowic nuklearnych gotowych do użycia, czyli o 74 proc. mniej niż przewidywał poprzedni układ START, i o 30 proc. mniej, niż zapisano w tzw. układzie moskiewskim z 2002 roku.

Jednocześnie układ zezwala stronom na posiadanie do 700 gotowych do użycia środków przenoszenia broni jądrowej, którymi są międzykontynentalne pociski balistyczne bazowania lądowego, rakiety balistyczne umieszczone na okrętach podwodnych i zdolne do uderzeń nuklearnych bombowce. W porównaniu z poprzednim układem jest to pułap o ponad połowę niższy.

Nowy układ prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew, podpisali w kwietniu 2010 roku, a 22 grudnia ubiegłego roku traktat ratyfikował amerykański Senat stosunkiem głosów 71 do 26.