W wyemitowanym przez telewizję komunikacie wojsko zapewniło, że jest obecne na ulicach Egiptu "dla dobra mieszkańców", którym ma zapewniać bezpieczeństwo. Informując, że armia uznaje za "uzasadnione" żądania ludności egipskiej, zagwarantowano, że "nie zostanie użyta wobec niej siła".

Reklama

Według armii, wszyscy obywatele Egiptu, którzy używają pokojowych środków, "mają zagwarantowaną wolność słowa".

Wojsko wezwało mieszkańców do powstrzymania się przed "wszelkimi czynnościami, które mogą zdestabilizować bezpieczeństwo w kraju", oraz przed aktami sabotażu, w wyniku których zniszczone może zostać mienie publiczne i prywatne. Wojsko ostrzegło, że nie pozwoli na "terroryzowanie obywateli".

Na wtorek - równo tydzień po rozpoczęciu wielkich demonstracji w Egipcie - ruch kontestacji władzy zapowiedział przeprowadzenie "marszu milionów" w Kairze i Aleksandrii.

W poniedziałek o kontynuowanie protestów aż do upadku reżimu prezydenta Mubaraka zaapelowało Bractwo Muzułmańskie, główna siła opozycyjna w Egipcie.

Według agencji Reutera, w zamieszkach w Egipcie zginęło dotychczas 138 osób, a zdaniem agencji AFP - co najmniej 125. Władze nie podały oficjalnego bilansu ofiar.