W czasie masakry w Trypolisie zginęło ponad 250 osób - podała Al-Jazeera. Przeciwko tłumowi protestujących wyjechały czołgi. Ludzie są ostrzeliwani także z samolotów.

Reklama

http://www.youtube.com/watch?v=HGYtphwIC0U

Fox News podaje, że po libijskiej stolicy jeżdżą samochody z uzbrojonymi bojówkami Muammara Kadafiego. Z aut padają strzały w kierunku protestujących. Na Twitterze pojawiają się informacje, że nad miastem krążą helikoptery, z których ostrzeliwani są wszyscy napotkani ludzie. "Tu się dzieje ludobójstwo! Jest tak wielu zabitych" - piszą Libijczycy. Według relacji świadków, najemnicy Kadafiego wpadli do szpitali w Trypolisie i strzelają do pacjentów i lekarzy.

>>> Dramatyczne apele z Libii. "To jest ludobójstwo!"

Według informacji z Twittera w Trypolisie wyłączono prąd i wodę. Karetki pogotowia dostały stanowczy zakaz wyjazdu do rannych.

Według Al-Jazeery, państwowa telewizja przyznała, że najemnicy Kadafiego używają ostrej amunicji. "Walczą z terrorystami, którzy chcą zdestabilizować kraj" - mówili dziennikarze wierni dyktatorowi.

Muammar Kadafi uciekł?

Tymczasem brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague powiedział, że widział informację mogącą sugerować, iż prezydent Libii Muammar Kadafi opuścił kraj i udał się do Wenezueli.

http://www.dailymotion.pl/video/xh4zaa_libya-protests-spread-to-tripoli_news

Źródło w wenezuelskim rządzie prezydenta Hugo Chaveza zaprzeczyło jednak, jakoby dyktator był w drodze do Caracas.

Alarm bojowy we Włoszech

W związku z kryzysem libijskim najwyższy stopień alarmu wprowadzono we wszystkich bazach włoskiego lotnictwa - podała agencja Ansa powołując się na źródła parlamentarne. Według tych doniesień znaczna liczba śmigłowców Lotnictwa Wojskowego i Marynarki Wojennej Włoch otrzymała w poniedziałek rozkaz przemieszczenia się na południe kraju. Nieznane są żadne szczegóły tej operacji.

Świat potępia Kadafiego

Jak reaguje Zachód? Światowi przywódcy potępiają użycie siły. "USA są głęboko zaniepokojone sytuacją w Libii. W rozmowach z przedstawicielami władz stanowczo potępiliśmy użycie siły wobec bezbronnych demonstrantów" - czytamy w oficjalnym komunikacie Departamentu Stanu. Podobnie reagują przedstawiciele innych państw Zachodu, którzy w ostrych słowach potępiają masakrę w Trypolisie. Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen wpisie na Twitterze domagał się zaprzestania przez libijskie władze represji wobec nieuzbrojonych cywili.