"Myślę, że będą dalsze poprawki" - podkreślił austriacki hierarcha po tym, gdy konieczne było dokonanie erraty we włoskiej edycji katechizmu we fragmencie dotyczącym antykoncepcji.
Kardynał Schoenborn ujawnił, że w środę rano, a zatem w trybie pilnym, odbyło się spotkanie w Kongregacji Nauki Wiary, gdzie - dodał - powołana zostanie "grupa roboczą", której celem ma być "wyszukanie błędów wymagających korekty w tekstach w różnych wersjach językowych".
"Propozycje korekt zostaną ocenione i zbadane po to, by można było je wprowadzić w najbliższym dodruku" - poinformował arcybiskup Wiednia.
Wskazał on jednocześnie inny błąd, jaki pojawił się w katechizmie w wersji włoskiej. Użyto tam sformułowania "bierna eutanazja" w odniesieniu do tego, kto "pomaga przy śmierci" i "rezygnuje ze zastosowania nadzwyczajnych procedur medycznych".
"Taka interpretacja terminu eutanazja jest błędna" - stwierdził kardynał Christoph Schoenborn. I przypomniał: "Kościół katolicki mówi jasno: pozwolić umrzeć to eutanazja, zdać się na naturę bez uporczywej terapii nią nie jest".
Także obecny na konferencji arcybiskup Rino Fisichella oświadczył, że użyte w katechizmie określenia: "eutanazja czynna" i "eutanazja bierna" są dyskusyjne i "powodują nieporozumienia".
"Należy być jak najbardziej precyzyjnym w tym wymiarze"- dodał.
Uczestniczący w watykańskiej prezentacji przewodniczący Papieskiej Rady Świeckich kardynał Stanisław Ryłko podkreślił zaś: "YouCat tłumaczy zawartość Katechizmu Kościoła Katolickiego w sposób precyzyjny i wierny, przy użyciu języka dostosowanego do młodzieży".
"To - dodał - rodzaj wprowadzenia do Katechizmu". "Jego celem jest nakłonienie młodych ludzi do pogłębienia ich znajomości wiary" - wskazał kardynał Ryłko.
"Przekonanie młodzieży do studiowania +YouCat+ to fundamentalny krok, by pomóc im zrozumieć, że wiara nie jest subiektywną inspiracją duchową ani prostym sentymentem religijnym czy ideologią, ale metodą poznania prawdy" - zauważył kardynał Stanisław Ryłko.
W przeddzień watykańskiej prezentacji katechizmu ze wstępem papieża Benedykta XVI media poinformowały o zawieszeniu dystrybucji włoskiej edycji w celu dokonania jej przeglądu.
Kontrowersje dotyczą następującego pytania: "Czy chrześcijańska para może uciekać się do metod antykoncepcji?". Pada taka oto odpowiedź: "Tak, para chrześcijańska może i powinna być odpowiedzialna w swej zdolności dawania życia". To właśnie to sformułowanie nakłoniło wydawcę włoskiej edycji do ponownej rewizji tłumaczenia.
W rezultacie do każdego włoskiego egzemplarza dodano erratę. Pytanie: "Czy chrześcijańska para może uciekać się do metod antykoncepcji?" zamieniono na wersję: "Czy chrześcijańska para może uciekać się do metod regulacji płodności?".
Nowoczesny katechizm dla młodzieży "YouCat", zawierający odpowiedzi na kilkaset pytań, został opracowany na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego z 1992 roku oraz jego Kompendium z 2005 r.