Taylor powiedział dziennikarzom, że jego klient zgodził się poddać badaniom medycznym, o które wystąpili prokuratorzy, w celu uzyskania materiału dowodowego. Pierwotnie Strauss-Kahn miał zostać przesłuchany jeszcze w niedzielę.

Reklama

Adwokat powiedział dziennikarzom oczekującym przed budynkiem Sądu Kryminalnego na Manhattanie, że Strauss-Kahn "jest zmęczony, ale czuje się dobrze".

Według rzecznika policji nowojorskiej, Johna Grimpela, policja otrzymała polecenie dokonania badań odzieży Straussa-Kahna w celu pobrania próbek DNA. Dodał, że poszkodowana pokojówka rozpoznała Straussa-Kahna wśród okazanych jej w siedzibie policji kilkunastu mężczyzn.

Tymczasem aresztowanie szefa MFW odbiło się już na rynkach finansowych. Kurs euro na rynkach azjatyckich w poniedziałek rano spadał. Inwestorzy wyrażali obawy, że skandal może skomplikować wysiłki rozwiązania kryzysu zadłużeniowego w strefie euro.

Rada Administracyjna MFW odroczyła w niedzielę specjalne posiedzenie, na którym miała przedyskutować następstwa aresztowania Strauss-Kahna. Rzecznik Rady poinformował, że postanowiono czekać na dalsze informacje z Nowego Jorku.

Strauss-Kahn uważany był za zdecydowanego faworyta wyborów prezydenckich we Francji na wiosnę 2012 roku. 62-letni polityk został zatrzymany w niedzielę na lotnisku w Nowym Jorku, tuż przed odlotem do Paryża. Postawiono mu zarzut próby gwałtu na pokojówce w hotelu Sofitel, dopuszczenia się wobec niej aktów lubieżnych oraz próby bezprawnego uwięzienia.