"Apeluję o wsparcie dążeń o zniesienie wiz dla polskich obywateli, aby Polacy, tak jak my, mogli udawać się do USA bez wiz" - powiedział w środę minister Ażubalis agencji Elta. Przypomniał, że swego czasu polska społeczność w Ameryce poparła litewskie starania o wejście do NATO.

Reklama

Minister przypomniał, że Polska "to normalne państwo, współpracujące zarówno z Litwą, jak i Ameryką". "Ameryka umieszcza w tym państwie (Polsce-PAP) pewne swoje siły i naprawdę nie rozumiem, dlaczego USA nie mogą znieść wiz dla Polaków" - powiedział.

Litwini mogą podróżować do USA bez wiz od listopada 2008 roku.

W USA obowiązuje ustalona przez Kongres reguła, która mówi, że bez wiz mogą podróżować do USA obywatele krajów nie przekraczających progu 3 proc. odmów na wnioski wizowe.

W Polsce konsulaty USA odmawiają ostatnio wiz turystycznych 9,8 proc. ubiegającym się o nie obywatelom RP.

Wcześniej, kiedy odsetek ten był wyższy, przez pewien czas obowiązywał próg 10 proc. odmów, dzięki czemu kilka krajów Europy Środkowej, jak Czechy, Litwa i Węgry, które zeszły poniżej tego progu, zostało włączonych do programu ruchu bezwizowego. Potem jednak przywrócono próg 3 proc. odmów.

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział w czasie spotkania z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim w grudniu ub.r., że wizy dla Polaków będą zniesione do końca jego kadencji.