Według "FAZ", nowy przewodniczący Rady UE Donald Tusk "brzmi wiarygodnie, gdy nazywa Europę najlepszym miejscem na świecie". "Tusk jest przykładem tych Europejczyków, którzy przed dwoma dekadami odrzucili brzemię dyktatury, chcą wolnego rynku i reagują alergiczne na nowe kontrole, także graniczne" - pisze "FAZ".

Reklama

"Nowe zmęczenie Europą w sytych Niemczech - w zasadzie chodzi tu o zniechęcenie do UE - jest obce mieszkańcom wschodniej Europy. Na razie. Każde pokolenie analizuje to, co jest pozornie oczywiste i tylko warunkowo dostrzega w starych mitach założycielskich UE uzasadnienie coraz dalej sięgającej wspólnoty" - ocenia.

Gazeta dodaje, że niebezpieczne jest stawianie osiągnięć integracji europejskiej pod znakiem zapytania z powodu kryzysu w Grecji. Ale każdy kraj może mieć wątpliwości co do przerostu integracji - podkreśla dziennik.

"UE szanuje narodową tożsamość swoich krajów członkowskich. Polacy byliby ostatnimi, którzy chcieliby z tego zrezygnować" - ocenia "Frankfurter Allgemeine Zeitung".