Generał Petraeus opuści Afganistan po ponad roku na czele sił koalicji, by objąć stanowisko dyrektora amerykańskiej agencji wywiadowczej CIA. Jak podkreśla AFP, amerykańskiemu dowódcy nie udało się powstrzymać spirali przemocy kraju, gdzie w ostatnich dniach zabito brata oraz współpracownika prezydenta Hamida Karzaja.

Reklama

Petraeus odchodzi w krytycznej dla Afganistanu chwil. W niedzielę rozpoczął się proces stopniowego przekazywania przez NATO odpowiedzialności za bezpieczeństwo w kraju siłom afgańskim. W tym samym czasie koalicja międzynarodowa zaczęła wycofywanie z Afganistanu części swoich wojsk. Oba procesy mają się zakończyć w 2014 roku. Jednak wielu ekspertów wątpi, czy samym siłom afgańskim uda się zapewnić bezpieczeństwo w kraju.

Uważany za pomysłodawcę strategii, która pozwoliła siłom amerykańskim zakończyć wojnę w Iraku, Petraeus w czerwcu 2010 roku zastąpił w Afganistanie generała Stanleya McChrystala odwołanego po opublikowaniu w amerykańskiej prasie przypisywanych mu krytycznych uwag na temat prezydenta Baracka Obamy. W CIA Petraeus zastąpi Leona Panettę, który został mianowany przez Obamę ministrem obrony USA.