Wuj prezydenta Baracka Obamy, 67-letni imigrant z Kenii Obama Onyango, został zatrzymany za prowadzenie samochodu po pijanemu. Według niektórych doniesień, po zatrzymaniu próbował telefonować do Białego Domu.

Reklama

Jak podał we wtorek konserwatywny dziennik "Boston Herald", chociaż Onyango przebywa w USA od 1992 roku nielegalnie, to jednak posiada ważną kartę ubezpieczenia socjalnego (Social Security). Jest to główny dokument w USA, pozwalający na załatwienie kluczowych spraw, jak otworzenie konta w banku albo wyrobienie prawa jazdy.

"Los Angeles Times" napisał, że "status imigracyjny Onyango jest niejasny" i że Biały Dom odmawia komentarzy na jego temat. Onyango jest przyrodnim bratem ojca Obamy, Baracka Obamy seniora, który po ślubie z matką obecnego prezydenta porzucił rodzinę. W swojej autobiografii "Dreams From My Father" Obama wspomina o nim jako o "wujku Omarze".

Wuj prezydenta mieszka w Framingham w stanie Massachusetts. Jest bratem Zeituni Onyango, zamieszkałej w Bostonie ciotki prezydenta. Ponieważ przebywała ona w USA nielegalnie, zamierzano ją początkowo deportować, ale w zeszłym roku sąd zalegalizował jej pobyt.