Jak pisze w piątek Reuters, sytuację może pogorszyć jeszcze tajfun Nesat, który w tym tygodniu spowodował w Chinach śmierć co najmniej 39 osób, a w piątek ma przejść nad północną częścią Wietnamu. Towarzyszące mu deszcze mogą spowodować dalszy wzrost poziomu wody w Mekongu.

Reklama

Powódź w żyznej delcie tej rzeki doprowadziła do wzrostu cen ryżu do najwyższego poziomu od trzech lat. Produkuje się tam ponad połowę uprawianego w Wietnamie ryżu.

W Kambodży podczas trwającej od kilku tygodni powodzi zginęło 97 ludzi. Jej skutkami dotkniętych zostało około 150 tys. rodzin, a 15 tys. trzeba było ewakuować.

"Ponad 200 tys. hektarów upraw ryżu jest pod wodą, ale na razie nie znamy pełnego rozmiaru strat" - oświadczył Keo Vy, przedstawiciel kambodżańskich służb antykryzysowych.

Kambodża nie jest znaczącym eksporterem ryżu, ale Wietnam jest jego drugim największym eksporterem po Tajlandii.

W Wietnamie zginęło co najmniej dziewięć osób odkąd w sierpniu zaczęły się sezonowe powodzie. Woda zalała ponad 3800 domów, a ewakuowano ponad 700 osób.

W 2000 roku w najgorszej od kilkudziesięciu lat powodzi w rejonie Mekongu zginęło ponad 480 ludzi. Kolejnego roku w powodziach wzdłuż tej rzeki, która płynie na dystansie 4350 km od Tybetu po południowy Wietnam, zginęło 300 ludzi.