Akcja ma związek z ogólnoświatowym plebiscytem na 7 Nowych Cudów Natury, którego finał odbędzie się 11 listopada.

Reklama

"Ojciec Święty duchowo wspiera te wysiłki, mając na uwadze, jak wiele znaczyło piękno tego regionu dla Jego umiłowanego błogosławionego poprzednika na Stolicy Piotrowej. W 1999 roku, w dniu 8 czerwca, po mszy św. w Ełku, Jan Paweł II powiedział: +Pozdrawiam wszystkich mieszkańców ziemi mazursko-augustowsko-suwalskiej. Niech sobie zapamiętają, że ja tej ziemi ogromnie wiele zawdzięczam. Przybyłem tutaj także, aby spłacić wielkie długi wdzięczności. Ta ziemia była dla mnie zawsze bardzo gościnna, kiedy tu przebywałem+. W duchu tych słów papież Benedykt XVI udziela swego apostolskiego błogosławieństwa dla akcji +Mazury Cud Natury+" - czytamy w liście nadesłanym przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej.

Episkopat Polski popierając akcję "Mazury Cud Natury" podkreśla, że inicjatywa jest "godna poparcia nie tylko ze względu na piękno tego regionu stworzonego przez Boga, ale także ze względu na bł. Jana Pawła II, który wielokrotnie przemierzał te tereny i bardzo je cenił jako miejsce spotkania ze Stwórcą".

Swego poparcia regionowi udzielił też metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz, który napisał: "Mazury - ukochane miejsce kajakowych wycieczek błogosławionego Jana Pawła II mają szansę dołączyć do listy 7 współczesnych cudów świata. Wystarczy tylko oddać głos".

Można to uczynić za pośrednictwem sms (nr 7155, wpisać Mazury, cena 1,23 zł). Wszelkie dodatkowe informacje można znaleźć na www.mazurycudnatury.org

Akcję wspierają m.in. prezydent Bronisław Komorowski, b. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz Andrzej Wajda, prof. Marek Belka i Mirosław Hermaszewski.Znany podróżnik i ambasador Mazur w tej akcji Jacek Pałkiewicz zaapelował w piątek, by jak najwięcej osób wzięło udział w głosowaniu, które potrwa do 11 listopada. "Jeżeli Polacy wezmą do serca dobro kraju, zmobilizują się i masowo wesprą rodzimy cud natury, to Mazury znajdą się wśród siedmiu najwspanialszych miejsc planety" - podkreślił.

W 2007 roku został ogłoszony przez Fundację "New7Wonders" ogólnoświatowy konkurs na 7 Nowych Cudów Natury. Internauci z całego świata oddawali swoje głosy na ponad 400 zgłoszonych nominacji z 224 krajów. Od momentu ogłoszenia konkursu odbyły się już dwie tury głosowania. W finale konkursu znalazło się 28 finalistów z całego świata, w tym Wielkie Jeziora Mazurskie. W Europie polskie Mazury konkurują z: Niemcami - Czarny Las, Włochami - Wezuwiusz, Włochami/Szwajcarią - Matterhorn/Cervino, Irlandią - Klify Moher.

Reklama