W piątek, w 10. rocznicę amerykańskiej inwazji na Afganistan, doszło do ataków na różne pozycje NATO w okręgach Gormal, Sarobi i Barmal. Co najmniej 25 rebeliantów zginęło w nalotach lotniczych i wymianach ognia, w wybuchu samochodu-pułapki ranny został jeden żołnierz NATO.

Reklama

Prowincja Paktika oraz sąsiednie Chost i Paktia są bastionami siatki terrorystycznej Hakkaniego, powiązanej zarówno z talibami, jak i Al-Kaidą. Jest ona uznawana za jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa Afganistanu. Jej członków obwinia się o setki ataków, w tym 20-godzinne oblężenie m.in. ambasady USA i siedziby NATO w Kabulu we wrześniu; zginęło wówczas co najmniej 25 osób.

Amerykanie zaatakowali Afganistan 7 października 10 lat temu, po terrorystycznych zamachach na World Trade Center 11 września 2001 roku.

Decyzja o inwazji zapadła, gdy przywódca talibów mułła Omar odmówił wydania Amerykanom Osamy bin Ladena, tłumacząc, że nie wierzy w jego odpowiedzialność za ataki z 11 września oraz, że byłoby to wbrew uświęconej afgańskiej tradycji gościnności, nakazującej chronienie gości.