Według ujawnionego w środę aktu oskarżenia, 47-letni Mohamad Soueid z Leesburg, w Wirginii, został aresztowany we wtorek i oskarżony o prowadzenie na terenie Stanów Zjednoczonych działalności w charakterze agenta obcego kraju.

Reklama

Zarzuca mu się także rekrutowanie innych osób, aby zbierały informacje o przeciwnikach reżimu Asada oraz akcjach sprzeciwu organizowanych w USA. Między kwietniem a czerwcem Soueid dostarczył syryjskiej agencji wywiadowczej w sumie 20 nagrań, które rejestrują protesty w USA. Przekazywał również dane demonstrantów, w tym numery telefonów i adresy poczty elektronicznej.

W czerwcu udał się nawet do Syrii, żeby osobiście spotkać się z Asadem - głosi akt oskarżenia. Soueid jest również oskarżony o składanie fałszywych oświadczeń na temat pracy dla syryjskich tajnych służb, Muchabaratu, kiedy był w sierpniu przesłuchiwany przez FBI.

"Prawo do zgromadzeń i protestowania jest wysoko cenione w Stanach Zjednoczonych i zasmuca, że amerykański obywatel z Leesburg jest oskarżony o pracę dla syryjskiego rządu w celu identyfikacji i zastraszania tych, którzy z tego prawa korzystają" - powiedział prokurator Neil MacBride.

Podkreślił, że "szpiegowanie dla innego państwa jest poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa kraju". W następstwie tłumienia trwających od ponad sześciu miesięcy protestów antyrządowych w Syrii zginęło, według danych ONZ, blisko 3 tys. ludzi.