Szefowie rządów Rumunii i Bułgarii, Emil Boc i Bojko Borysow, apelują do UE, aby "zajęła się tą sprawą w czasie październikowej Rady Europejskiej i wypracowała akceptowalne przez wszystkich rozwiązanie, które niezwłocznie doprowadzi do decyzji umożliwiającej przystąpienie obu krajów do strefy Schengen". Obaj premierzy przypomnieli, że Bukareszt i Sofia wypełniły wszelkie wymagane kryteria i "już przyczyniły się do skutecznego zarządzania zewnętrznymi granicami Unii Europejskiej".

Reklama

W deklaracji zapewnili też, że rządy obu krajów "chcą zacieśnić współpracę z krajami członkowskimi w celu zagwarantowania ochrony granic". Deklarację przyjęto przy okazji wspólnego posiedzenia obu rządów w Bukareszcie, poświęconego m.in. współpracy w zakresie transportu, lotnictwa, energii i turystyki.

We wrześniu na posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych "27" w Brukseli Holandia i Finlandia sprzeciwiły się rozszerzeniu strefy Schengen o Rumunię i Bułgarię. Haga i Helsinki uznały za niesatysfakcjonujące wysiłki obu krajów w obszarze walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną.