Gdzie przechowywane są przez Bundesbank ponad 3 tys. ton złota? To jedna z największych tajemnic Niemiec. Wiadomo jednak, że poza granicami kraju.

Reklama

Jak zaznacza portal, ostatnio coraz częściej powraca pytanie - gdzie właściwie znajduje się niemieckie złoto? A jest go ogromna ilość. Niemieckie rezerwy to 3401 ton. Więcej kruszcu mają na świecie jedynie Stany Zjednoczone. Dla porównania - MFW dysponuje rezerwami złota wynoszącymi 2814 ton, Francja - 2435 ton, Chiny - 1054 tony, a Europejski Bank Centralny - 502 tony (stan na październik 2011 r.). Miejsce przechowywania cennego surowca objęte jest jednak tajemnicą.

Niemieckiego złota postanowił poszukiwać, "Financial Times Deutschland". Według dziennika duża część niemieckiego złota przebywa wciąż w USA, gdzie zostało wywiezione w okresie zimnej wojny, aby nie dostało się w ręce Związku Radzieckiego, w przypadku ewentualnego konfliktu zbrojnego.

Jak podaje wyborcza.biz, w 2004 roku szef Bundesbanku, Hans-Helmut Kotz ujawnił w piśmie "Stern", że "większość złota niemieckiego trzymana jest w Banku Rezerwy Federalnej, Banku Anglii i Banku Francji, w tej właśnie kolejności". Jego następcy nie wyjawili wiele więcej - Bundesbank nie udzielił nawet na pytanie na ten temat zadane w listopadzie zeszłego roku przez niemiecki parlament. Posłowie otrzymali jedynie zapewnienie, że złoto niemieckie istnieje fizycznie, a nie w formie obietnic na papierze. Jak dowiedział się Financial Times Deutschland, w skarbcach w Mainz i Frankfurcei znajduje się obecnie nieco ponad 4 proc. niemieckich rezerw złota.

Ale ze sprawdzeniem zapewnień polityków może być problem. USA odmawia audytu swoich skarbców od lat 50. Żądająca kontroli w Forcie Knox organizacja GATA (Gold Antri-Trust Action) wykupiła nawet w 2008 roku reklamy w "Wall street Journal" z dramatycznym pytaniem "Czy ktokolwiek widział nasze złoto?".