Okręt z tej samej amerykańskiej grupy z lotniskowcem, którą Iran przestrzega przed powrotem do cieśniny Ormuz, uratował 13 Irańczyków, uprowadzonych przez piratów na Morzu Arabskim - poinformował w piątek Pentagon.Irańczycy i ich statek zostali uwolnieni i wracają do domu - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby. Dodał, że Amerykanie ujęli 15 piratów i że prawdopodobnie wszyscy są Somalijczykami. Znajdują się obecnie na pokładzie lotniskowca USS John C. Stennis. Rzecznik nie przedstawił szczegółów operacji przeciwko piratom.

Reklama

3 stycznia Iran zagroził bliżej niesprecyzowanymi działaniami, jeśli lotniskowiec sił USA powróci do Zatoki Perskiej, skąd wypłynął podczas 10-dniowych irańskich ćwiczeń wojskowych, które zakończyły się 2 stycznia. Podczas tych manewrów Teheran ostrzegał, że może zablokować cieśninę Ormuz, jeśli Zachód wprowadzi sankcje na eksport irańskiej ropy.

Przez cieśninę Ormuz przepływa 40 proc. światowego morskiego transportu ropy. V Flota USA, która stacjonuje w Bahrajnie, ostrzegła, że do blokady nie dopuści. USA zapowiedziały też, że nadal będą wysyłać do Zatoki Perskiej swoje okręty.