WOŚP zawitała do Brukseli po raz pierwszy w ubiegłym roku. Jak poinformowali organizatorzy, udało się wówczas zebrać 47 tys. euro.

Reklama

Orkiestra w tym roku gra na placu Marie Janson w dzielnicy Saint Gilles, gdzie mieszka wielu Polaków. Impreza rozpoczęła się o godz. 13, a skończy się o godz. 21.30; patronat objęli m.in. Parlament Europejski i ambasada RP w Belgii oraz gmina Saint Gilles.

"W tym roku impreza odbywa się na dużo większym placu i dysponujemy namiotami, gdzie będzie można coś zjeść, chcemy więc pobić wynik zbiórki z ubiegłego roku" - powiedziała w niedzielę PAP szefowa sztabu WOŚP w Brukseli Dorota Dobrzyńska. Dodała, że tam gdzie w organizację aktywnie zaangażował się burmistrz Saint Gilles, gmina będzie serwować zmarzniętym uczestnikom ciepłą zupę.

Obok polskich muzyków jak wywodzący się z Częstochowy zespół reggae Habakuk czy folkowa Orkiestra Wczorajszego Fasonu z Olsztyna zagrają także belgijscy hip-hopowcy oraz artyści libańscy. Podczas przerw w graniu będą odbywać się licytacje. Pod młotek pójdą m.in. piłki z podpisem piłkarzy z FC Brugge, obrazy i gadżety polskiej prezydencji.

Wśród hitów licytacji Dobrzyńska wymieniła kurtkę kierowcy rajdowego Krzysztofa Hołowczyca oraz stół do gry w piłkarzyki, który na swoje 70. urodziny od swojego gabinetu otrzymał przewodniczący PE Jerzy Buzek.

"Gwoździem programu" będzie licytacja kolacji z prof. Danutą Huebner, szefową komisji ds. rozwoju regionalnego Parlamentu Europejskiego oraz byłą komisarz UE. Licytowana będzie też flaga Unii Europejskiej, na której widnieją podpisy polskich posłów z PE zebrane przez Huebner.

"Z całej siły wspieram tę akcję, bo jest wielkim spotkaniem ludzi otwartych serc i szczodrych w dzieleniu się. Każde euro zebrane tego dnia może przyczynić się do uratowania ludzkiego życia" - powiedziała Danuta Huebner, która będzie od godz. 20. kwestować na placu Janson.

Dwa przedmioty przekazał też marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak: grę planszową "27 grudnia" o Powstaniu Wielkopolskim, które wybuchło 27 grudnia 1918, oraz figurkę majora Stanisława Taczaka, pierwszego dowódcy powstania.

Reklama

Ponadto kilkudziesięciu wolontariuszy WOŚP ma zbierać datki do puszek na ulicach Brukseli.