Duchowny powiedział, że na uroczystość w auli Pawła VI w Watykanie zaproszeni zostali m.in. przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Świeckich kardynał Stanisław Ryłko oraz szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Reklama

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II czeka już na przybycie jedynej repliki Drzwi Świętych na świecie. Pracownica placówki s. Sylwia Kolano powiedziała, że samochód z drzwiami wyjedzie z Włoch 20 lutego. W zależności od warunków powinien dotrzeć do Wadowic dzień lub dwa dni później. Do rodzinnego miasta poprzedniego papieża przyjadą także przedstawiciele włoskiej firmy Domus Dei z Albano, który wykonali replikę. To oni zainstalują je w powstającym muzeum.

Replika Drzwi Świętych z bazyliki św. Piotra w Watykanie będzie jednym z najcenniejszych eksponatów Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II.

Oryginalne Drzwi Święte są wykonane z brązu, mierzą około 3 metrów wysokości. Powstały na prośbę papieża Piusa XII. Zdobi je 16 kwater - po osiem na każdym ze skrzydeł - z płaskorzeźbami, na których zostały przedstawione sceny biblijne z historii zbawienia. Replika jest nieznacznie mniejsza od oryginału. Ks. Danek wyjaśnił, że kwatery będą w skali 1:1, ale zmniejszona została ich oprawa. Replika również jest odlana z brązu. Waży 800 kg.

Święte wrota w bazylice św. Piotra widoczne są jedynie od frontu. W Wadowicach zwiedzający muzeum zobaczą obie strony, gdyż będą stały na środku jednej z sal. Myśleliśmy nad tyłem drzwi. Znajdzie się tam napis +Otwórzcie drzwi Chrystusowi na oścież" (...) w dziesięciu wersjach językowych, m.in. polskiej, łacińskiej, włoskiej, chińskiej i rosyjskiej. (...) Te słowa są kluczem do zrozumienia ekspozycji, ale i całego pontyfikatu Ojca Świętego - powiedział ks. Danek.

Otwarcie Drzwi Świętych od XV wieku jest jednym z symboli Roku Jubileuszowego. Dokonuje się tego co 25 lat. Obecne wrota zostały założone w 1949 roku. W Wigilię Bożego Narodzenia w roku 1999 otworzył je Jan Paweł II wprowadzając symbolicznie Kościół w trzecie tysiąclecie.

Przebudowa i rozbudowa Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II rozpoczęła się w 2010 roku i potrwa do pierwszych miesięcy przyszłego roku. Placówka mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 roku urodził się tam Karol Wojtyła. Od 1984 roku w budynku istnieje muzeum papieża, które należy do archidiecezji krakowskiej.

W nowym muzeum dotychczasowa ekspozycja powiększy się czterokrotnie - do ponad 1 tysiąca metrów kwadratowych, na czterech kondygnacjach. Znajdą się w niej elementy oryginalnego wyposażenia, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy. Ekspozycja będzie opowieścią o człowieku - od jego urodzenia do śmierci. Mieszkaniu Wojtyłów przywrócony zostanie wygląd z lat 20. ubiegłego wieku, który oddaje klimat domu rodzinnego. Zrekonstruowana zostanie także elewacja kamienicy do postaci z przełomu XIX i XX wieku.

Na czas przebudowy dla zwiedzających i pielgrzymów została przygotowana wystawa zamienna w sali przy wadowickiej parafii Ofiarowania NMP.