Anna Komorowska przebywa w Japonii od czwartku. Podczas piątkowej audiencji cesarzowa podziękowała też za kondolencje nadesłane po ubiegłorocznym kataklizmie. Ze szczególną wdzięcznością odniosła się do akcji pomocowej zarówno rządu Polski, jak również zrealizowanej inicjatywy wakacji w Polsce dla dzieci z poszkodowanych terenów - poinformowała PAP Kancelaria Prezydenta.

Reklama

Cesarzowa ponadto podziękowała Annie Komorowskiej za decyzję o złożeniu wizyty w odbudowywanej po kataklizmie Japonii północno-wschodniej, co - według cesarzowej - ma kluczowe znaczenie dla budowania morale społeczeństwa w tamtych regionach. Kancelaria poinformowała też, że zbliżająca się w roku 2014 dwudziesta rocznica powstania centrum Manggha w Krakowie została uznana przez cesarzową i polską pierwszą damę za doskonałą okazję do złożenia wizyty przedstawiciela rodziny cesarskiej w Polsce.

Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zostało powołane do życia w 1994 roku z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz.

W sobotę pierwsza dama odwiedzi ośrodek opieki społecznej Fukudenkai. Spotka się z Polonią i uczniami Szkoły Polskiej w Tokio podczas uroczystości nadania szkole imienia dr. Korczaka.

Niedzielę Anna Komorowska spędzi w mieście Ichinoseki, gdzie spotka się z osobami zaangażowanymi w projekt "Most Solidarności - polskie wakacje dla dzieci z Japonii". Następnego dnia pierwsza dama będzie w miejscowości Kesennuma, gdzie rano weźmie udział w uroczystości nadania jednej z sal w miejscowym przedszkolu imienia Janusza Korczaka. Anna Komorowska odsłoni tablicę upamiętniającą to wydarzenie.

Przedszkole, które odwiedzi, zostało odbudowane po zeszłorocznym trzęsieniu ziemi i tsunami z funduszy zebranych w Polsce przez Polską Akcję Humanitarną. Po południu Komorowska spotka się z dziećmi z przedszkola i władzami lokalnymi.

Wieczorem pierwsza dama będzie uczestniczyć w Tokio m.in. w uroczystym otwarciu projektu Chopin Village. Jak informuje Kancelaria Prezydenta, celem projektu jest utworzenie na południowej wyspie Shikoku, w turystycznej miejscowości Kuma Kogen, parku tematycznego poświęconego Chopinowi