Rosja zamierza przyspieszać współpracę z Polską - podkreśla we wtorek rządowa "Rossijskaja Gazieta", informując o IV Forum Regionów Polska-Rosja, które poprzedniego dnia zebrało się w Tomaszowicach koło Krakowa. "Rossijskaja Gazieta" zauważa, że jednocześnie oznajmiła ona, iż Polska dla Rosji zawsze była i pozostanie jednym z najważniejszych partnerów. Choć historia naszych stosunków jest niełatwa, nie możny patrzeć tylko w przeszłość. Niech dysputy historyczne prowadzą zawodowi historycy - cytuje dziennik szefową rosyjskiego senatu.

Reklama

"Rossijskaja Gazieta" odnotowuje również, iż zdaniem przewodniczącej Rady Federacji, Walentiny Matwijenko dla normalizacji rozwoju współpracy gospodarczej między Rosją i Polską konieczne jest podpisanie umowy o wzajemnej ochronie inwestycji. Dokument ten został już przedstawiony Polakom. We wtorek zamierza ona omówić go z premierem Donaldem Tuskiem - dodaje dziennik.

IV Forum Regionów Polska-Rosja rozpoczęło się w poniedziałek w podkrakowskich Tomaszowicach. Odbywa się pod patronatem izb wyższych parlamentów dwóch krajów. Uczestniczą w nim senatorowie, członkowie Rady Federacji, przedstawiciele polskich województw i regionów Federacji Rosyjskiej, a także miast i gmin. Tegoroczne Forum, które potrwa do wtorku, poświęcone jest m.in. ochronie środowiska jako czynnikowi rozwoju regionalnego, technologiom miejskim i firmom komunalnym, które mogą stanowić narzędzie rozwoju regionu, a także ustawodawstwu w sferze komunalnej.