Poparcie dla skrajnie prawicowej greckiej partii Złota Jutrzenka przekroczyło po raz pierwszy 10 proc. Rasistowskie ugrupowanie stało się trzecią siłą polityczną w Grecji - wynika z sondażu opublikowanego w czwartek przez grecki tygodnik "To Pontiki". Na Złotą Jutrzenkę chce głosować 10,5 proc. uczestników ankiety przeprowadzonej przez instytut badań opinii publicznej Pulse RC. W czerwcowych wyborach skrajne ugrupowanie weszło do parlamentu z wynikiem 6,9 proc.

Reklama

Z sondażu wynika, że wszystkie partie tworzące koalicyjny rząd premiera Antonisa Samarasa odnotowały spadek poparcia. Konserwatywną Nową Demokrację popiera obecnie 25 proc. wobec 29,7 proc. uzyskanych w wyborach 17 czerwca. Socjaliści z PASOK uzyskali 8 proc. wobec 12,3 proc. w ostatnich wyborach. Demokratyczna Lewica tylko 4 proc. wobec 6,3 proc. trzy miesiące temu. Spadek poparcia dotyczy także największej partii opozycyjnej - Koalicji Radykalnej Lewicy (SYRIZA)- z 26,9 proc. do 24 proc.

Grecja pogrążona jest od lat w głębokim kryzysie gospodarczym, którego skutkiem jest gwałtowny spadek poziomu życia i wysokie bezrobocie. W minionych miesiącach w Grecji doszło do licznych zajść na tle rasistowskim, takich jak napaści na imigrantów i podpalenia ich domów. Greckie skrajnie prawicowe partie i ugrupowania uprawiają rasistowską, ksenofobiczną propagandę, wzywając do pozbycia się imigrantów z kraju.