Korzyści najnowszej technologii i portali społecznościowych odkryli zarówno szefowie gangów z Sycylii, Neapolu i Kalabrii, jak i niżsi rangą przestępcy, płatni zabójcy i handlarze narkotyków. Przenieśli się do sieci, bo wiedzą, że w związku z masową praktyką podsłuchiwania rozmów telefonicznych tam trudniej przechwycić wiadomości, które sobie przekazują.

Reklama

Ale za pośrednictwem internetu sprzedają też narkotyki i wysyłają żądania zapłacenia okupu. Niekiedy wykazują się wyjątkowym, bardzo przydatnym policji tupetem. 23-letni syn bossa z Palermo, przebywający w areszcie domowym, wysłał pogróżki do właściciela sklepu z żądaniem okupu ze swojego profilu z prawdziwym nazwiskiem i zdjęciem.

Dzięki sieci - stwierdza poczytne włoskie pismo - mafie zwiększają swą potęgę.

Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, którzy śledzą mafiosów na Facebooku i w innych portalach, zauważają, że niektórzy nie zmieniają nawet tożsamości, a co więcej - mają rosnące grono fanów. Nino Spagnuolo z Castellammare di Stabia koło Neapolu, znany policji jako członek kamorry, po próbie zamachu w ramach mafijnych porachunków połączył się ze szpitala z internetem i na swojej stronie, pełnej zresztą zdjęć z całym arsenałem, poinformował swych zwolenników i "podwładnych", że uszedł z życiem i został tylko lekko ranny.

W portalu tym jak grzyby po deszczu zakładane są grupy fanów najgroźniejszych mafijnych bossów odbywających wyroki dożywocia, na przykład Toto Riiny i Bernardo Provenzano z cosa nostra czy ich ukrywającego się następcy Matteo Messiny Denaro, szefa najpotężniejszego gangu kamorry Francesco Schiavone i innych.

Reklama

Na stronach portalu założonego przez Marka Zuckerberga można też znaleźć "lekcje" dla kandydatów na mafiosów, "wykłady" na temat ich kodeksu honorowego.

Reklama

Prokurator do walki z mafią z Neapolu Antonello Ardituro z niepokojem zauważył w rozmowie z tygodnikiem, że sieć jest nie tylko narzędziem komunikacji kryminalistów, ale także staje się środkiem szerzenia "przestępczej propagandy" po to, by zdobywać społeczne poparcie dla mafii.

To zaś, jak się zaznacza, jest nie tylko wyzwaniem dla wymiaru sprawiedliwości, ale znacznie szerszym zagadnieniem społecznym.

Prokuratura do walki z mafią oraz policja przyznają, że obecnie to właśnie Facebook stanowi w wielu przypadkach punkt wyjściowy dochodzenia. To dla nas ważne wsparcie - podkreślił szef policji z Mediolanu Alessandro Giuliano. Do tej pory wymiarowi sprawiedliwości udało się już dzięki temu "namierzyć" i aresztować wielu przestępców. Inni, ukrywający się, są bacznie obserwowani.

Stwierdzono na przykład, że poszukiwany od lat sycylijski mafioso Antonino Lauricella stale obecny jest w Facebooku, poprzez który kontaktuje się ze swoim synem. W przypadku mafiosa kamorry Salvatore D'Avino z listy stu najbardziej poszukiwanych przestępców policji wystarczyło jedynie przyjrzenie się zdjęciu, które zamieściła na swym profilu jego narzeczona. Został natychmiast aresztowany na Costa del Sol w Hiszpanii.

Na łamach włoskiego tygodnika zauważa się też, że mafiosi chętnie porozumiewają się między sobą za pośrednictwem komunikatora Skype, gdyż tam podsłuchiwanie rozmów i przechwycenie przekazywanych informacji jest znacznie trudniejsze.