Jak ustalił portal tvp.info, Władimir Czurow przygotowuje książkę, której obszerne fragmenty będą poświęcone naszemu krajowi. – Książka, nad którą obecnie pracuję, jest poświęcona historii wojen z udziałem moich przodków w latach 1609-1916, począwszy od oblężenia Kremla w czasach cara Wasyla Szujskiego – napisał Władimir Czurow do redakcji tvp.info.

Reklama

Wyjaśnił, że w szczególny sposób chce w niej zaakcentować epizody wojenne związane z uczestnictwem dwóch przodków w tłumieniu powstania listopadowego. Jeden z nich, generał Bałbiekow, walczył przeciwko generałowi Józefowi Dwernickiemu. Z kolei drugi, kapitan z pułku grenadierów o nazwisku Breżniew, brał udział w rozbiciu korpusu dowodzonego przez gen. Antoniego Giełguda.

Jako wiadomości źródłowe wykorzystuję przede wszystkim dokumenty „liniowe”, czyli raporty i sprawozdania, w tym oddzielne sprawozdania polskich dowódców. Staram się zapoznać z możliwie największą liczbą detali dotyczących umundurowania, uzbrojenia, specyfiki opisywanych miejsc, biografii rosyjskich i polskich generałów oraz oficerów. Staram się być też na miejscach bitew – wylicza Czurow.

Władimir Czurow jest przewodniczącym Centralnej Komisji Wyborczej. Oskarżany jest o fałszerstwa wyborcze i uległość Władimirowi Putinowi. Szef rosyjskiej CKW wyjaśnia, że obdarza Polskę szczególną atencją, m.in. dlatego, że jego pradziad Józef Breżniew, uczestnik wojny japońsko-rosyjskiej z 1905 roku, jest pochowany na warszawskim Cmentarzu Wolskim.

Władimir Czurow dodaje, że do swoich ulubionych pisarzy zalicza Bolesława Prusa i Henryka Sienkiewicza, a do filmów – „Lalkę” Wojciecha Hasa.

Publikacja ma ukazać się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Będzie trzecią książką historyczną autorstwa Czurowa.