Benedykt XVI łączy się z Polakami w żałobie po śmierci kardynała Józefa Glempa. W telegramie do metropolity warszawskiego Kazimierza Nycza papież wspomina Prymasa Seniora jako apostoła jedności i zgody. Razem z Kościołem w Polsce papież dziękuje Bogu za życie i pasterski trud Sługi Ewangelii, jak nazywa kardynała Józefa Glempa. Przypominając jego biskupie zawołanie Dla miłości przez sprawiedliwość, Benedykt XVI podkreśla, że prymas senior był sprawiedliwy mocą pokornego oddania woli Bożej, która była fundamentem jego głębokiej miłości do Boga i człowieka.

"Dał temu wyraz w trudnej posłudze przewodzenia Kościołowi w dobie znaczących przemian społecznych i politycznych w Polsce i w Europie" - pisze papież.
Był apostołem jedności, a nie rozłamu, zgody, a nie konfrontacji, wspólnego budowania pomyślnej przyszłości w oparciu o przeszłe, podniosłe i bolesne doświadczenia Kościoła i Narodu. Patrzył z optymizmem w nowe tysiąclecie, w które dane mu było wprowadzać Kościół w Polsce - stwierdza papież. Benedykt XVI dodał, że osobiście cenił u kardynała Glempa szczerą dobroć, prostotę, otwartość i serdeczne oddanie sprawie Kościoła w Polsce i na świecie. Takim pozostanie w mojej pamięci i modlitwie, zapewnia na zakończenie telegramu kondolencyjnego Benedykt XVI.